eRouška

eRouška 2.1 je venku! Nezná vaše jméno, o soukromí se tak bát nemusíte

  • Ke stažení je nová aplikace eRouška
  • Verze 2.1 je ještě anonymnější a hůře napadnutelná

Ke stažení je nová verze aplikace eRouška, která je zcela anonymní a funguje jako varovný systém. Česká vláda si od verze 2.1 slibuje, že si ji stáhne do svých mobilních telefonů stáhne více lidí a tak se stane ještě účinnějším nástrojem v boji proti koronaviru.

Aplikace v nové verzi neukládá osobní data, která by mohla být lehce zneužitelná, ale pracuje na základě Bluetooth LE a rozpoznávání blízkosti podle protokolu Apple/Google. Neukládá ani telefonní čísla, nemusíte se tedy bát o soukromí, ale pouze čas a blízkost mobilního telefonu pozitivně testovaného. Appka běží nerušeně na pozadí, kde spotřebovává jen minimum energie, a uživatel musí mít zapnuté Bluetooth.

V Česku je Covid-19 na vzestupu

Nakažených koronavirem v Česku v posledních dnech výrazně přibývá. Podle dat ministerstva zdravotnictví je aktuálně nakaženo téměř 24 000 lidí, přičemž většina z nich má mírný průběh nemoci. Nákaza se v současné době nejvýrazněji šíří v Praze.

Důležité je, abychom všichni aplikaci eRouška používali. Čím víc lidí si ji nainstaluje, tím dříve je možné předejít masivnímu šíření koronaviru.

Původní článek z 4. 5. v 9:59

Po dlouhém čekání Apple schválil vydání aplikace eRouška, která už dříve vyšla pro Android. Funkčnost je pro oba operační systémy totožná. iOS verze však má svá specifika kvůli tomu, že systém uspává aplikace běžící na pozadí. Autoři aplikace i proto zvažují možnost využít pár dní starý Apple/Google protokol a navrhnout případné úpravy.

Aplikaci eRouška vymysleli a naprogramovali dobrovolníci, kteří se sešli na platformě COVID19CZ. eRoušku vyvíjeli pod záštitou Ministerstva zdravotnictví, které aplikaci oficiálně vydalo. V Google Play se na účtu ministerstva aplikace objevila na Bílou sobotu, v App Storu je zhruba o 14 dní později. Funguje přitom stále stejně. Rozdíl se dá najít pouze v tom, že Apple bohužel zatím omezuje běh aplikace na pozadí.

Proto může mít eRouška na zařízeních Apple někdy časové mezery ve sběru dat. I přesto je však na iPhonu či iPadu pro ostatní zařízení stále viditelná. Vývojáři eRoušky to zatím vyřešili částečně a uživatelům radí, jak na spolehlivé skenování přímo v aplikaci. Protože se s podobnými problémy potýkají obdobné aplikace po celém světě, zvažují i autoři aplikace možnosti využití nového protokolu od Apple/Google.

Aplikace jsme pro oba operační systémy vyvíjeli současně. Překvapilo nás, jak dlouho založení vývojářského účtu a schválení této aplikace u Applu trvalo. Jsme ale rádi, že už si ji mohou stáhnout i majitelé iPhonů a iPadů,“ popisuje Vojtěch Komenda, jeden z autorů aplikace.

Připomeňme, že aplikace pomocí technologie Bluetooth zaznamenává na zařízení svého majitele anonymizované identifikátory dalších eRoušek, které se vyskytují v jejím okolí. Aplikace ukládá sílu signálu, ze které se vypočítává vzdálenost obou zařízení, a dobu, po kterou byla zařízení v kontaktu. Pro epidemiologické šetření jsou pak dle WHO významná setkání dvou lidí, kteří spolu za posledních 24 hodin strávili více než 15 minut ve vzdálenosti kratší než 2 metry.

Údaje o těchto rizikových kontaktech pak může nakažený člověk, u kterého se testem virus prokáže, při vzpomínkovém telefonátu hygienikovi předat jedním kliknutím přímo z aplikace. K lidem, které zná a na které si vzpomněl, tak může doplnit kontakty na lidi, které osobně znát nemohl – například spolucestující v hromadné dopravě nebo ty, s kterými stál ve frontě u pokladny.

Hygienici pak všem rizikovým kontaktům volají, dělají s nimi speciální šetření a domlouvají se na dalším postupu – typicky na dobrovolné karanténě či urychleném testování. Vice k fungování aplikace najdete na webu, či v popisu ve storu.

Aplikace je k dispozici pro telefony s operačním systémem Android a iOS a je volně ke stažení v Google Play a App Store.

Total
0
Shares