lidstvo

Ani viry, ani asteroid. Lidstvo se vyhubí samo, útěk na Mars není řešení

  • Ocitá se lidstvo na pokraji konce?
  • Pokrok nemusí být spásou
  • Vesmír nemusí znamenat únik

Blíží se konec lidské existence? A pokud ano, tak kdy? Hned v úvodu vás vyvedu z omylu. Takové otázky si nepokládají pětileté děti, nýbrž už několik desítek let přední světové špičky.

Je vesmír budoucnost?

Do čím dál komplexnějšího vzorce přitom vkládají stále více proměnných. Například nedávná pandemie ukázala, jak je téma bytí a nebytí relativní. Stačí neviditelný a záludný vir, se kterým se každý jedinec (ne)vypořádá po svém a v krajním případě dokáže vyhubit stovky tisíc lidí.

Vyřešil by takovou situaci únik „zdravých“ lidí na Mars? To sotva, i když například geniální britský astrofyzik Stephen Hawking před pár lety tvrdil opak. Řekl, že kolonizace vesmíru je jednou z cest jak se apokalypse vyhnout.


Nepřehlédněte: Revoluce cestování je v „tubě“. Hyperloop v Česku, ano či ne?


Lidstvo se stejně nepoučí

Proč jsem tedy jeho úvahu zpochybnil? Protože nevěřím, že se člověk poučí. Myslím si, že jej vždy dožene touha po moci, vlastních pravidlech a komfortu na úkor druhých, a to za každou cenu. Mám neblahé tušení, že to, co by zanechal za sebou, by si stejně zase vytvořil, ať už by to bylo na Marsu, Venuši nebo Alfa Centauri.

A když zůstaneme na Zemi a vynecháme historicky se opakující konflikty (války, zabíjení a v obměnách pořád dokola), tak je zde stále omílaný technologický pokrok, jež nám může vrazit pomyslnou dýku do zad. A je v celku jedno, jestli to bude umělá inteligence, roboti nebo cokoliv dalšího. Paradoxně je to na nás…

Zdroj náhledové fotografie: Nikoli Afina, Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares
7 komentářů
  1. Lidstvo je je jaké je.Agresívní ke svému prostředí a hlavně k sobě samotnému.Ať se podíváme sebehloubeji do historie vždy nalézáme sebedestrukci,buď ve formě války nebo ničení okolního prostředí.Varování vědeckých špiček mi přijde pokrytecké neboť oni dali lidstvu prostředky k zničení života a to nejen lidstva.

    1. Jestli Bůh stvořil člověka dle obrazu svého, tak někde “za rohem” se ďábel ďábelsky směje, jak se mu to nepovedlo.

    2. V tom přece vůbec žádné pokrytectví není. Vždyť i nožem můžete krájet zeleninu, nebo jej někomu vrazit do břicha. Je to jen na tom, kdo jej má v ruce.

  2. Lidstvo je odedávna zkoušeno zdali překoná vývojový mezník ,pokud ne je vráceno na začátek.
    Archeologie to potvrzuje .
    Otázka je jestli tu šanci dostane, je to v rukou lidstva a vyšší síly.

  3. Pisatel má bohužel pravdu. Hlavní problém je v tom, že lidstvo jako takové má stále chytřejší stále menší okruh lidí. Ti táhnou pokrok kupředu. Nicméně pokrok znamená drancování surovinových zdrojů, ničení přírody a bohužel i stále dokonalejší zbraně.
    A zbytek lidstva je stále hloupější, v lepším případě stagnuje v šedém průměru. Jednoho dne se najde šílenec, který to tlačítko konce světa opravdu zmáčkne. Je to jen otázka času. Ve vesmíru je času na všechno dost. Jedna poučka počtu pravděpodobnosti říká, že co se může stát, se taky stane.

Comments are closed.