Mamut

Americká firma chce vrátit na planetu mamuty. Mají pomoci v boji proti globálnímu oteplování

  • Oživíme mamuty, prozradili vědci. Mají k tomu vážný důvod
  • Chtějí ochránit arktický permafrost a zachránit lidstvo před vymřením

Plány vzkřísit mamuty už tu byly, ale většinou skončily v zárodku. Americký start‑up Colossal Biosciences věří, že má velkou šanci uspět. Pokud se experiment povede, vědci se vrhnou i na jiné druhy vyhynulých zvířat.


Nepřehlédněte: Novodobý Titanic? V balonu 30 kilometrů nad Zemí se bude popíjet koktejl, lístek vyjde na tři miliony


Colossal plánuje oživit mamuta

Přední americká společnost zabývající se genetikou má ambiciózní plán: chce vzkřísit prehistorická zvířata. Cílem vědců Bena Lamma a George Churchee je obnovit ztracený ekosystém a boj s globálním oteplováním. Mamut srstnatý je pro tento účel údajně ideálním kandidátem.

Vědci chtějí po oživení tato majestátní zvířata vypustit do arktického prostředí. Věří totiž, že tento krok pomůže zastavit uvolňování skleníkových plynů ze země a zároveň také zabrání vymírání současných zvířecích druhů.

S rostoucími teplotami způsobenými klimatickými změnami je permafrost v arktické oblasti ohrožen táním, které uvolňuje všechen plyn do atmosféry. „Zachování permafrostu je pro lidskou rasu naprosto stěžejní,“ řekl pro Daily Star vedoucí Colossal Biosciences Ben Lamn. „Když mamut srstnatý vyhynul, ztratili jsme nejen gigantického chlupatého přítele, ale i samotnou mamutí step. Pokud permafrost roztaje, budeme ve velkých problémech, protože je v něm uloženo více uhlíku a metanu než kdekoli jinde na planetě. Následky budou naprosto katastrofální.“

Pomůže genetický editor CRISPR

Vzkříšený mamut bude hybridem mezi původním mamutem a slonem, nikoli klonem původního obra, o což je snažili odborníci ve filmu Jurský park. Colossal si zvolili snadnější cestu: vezmou genom slona indického, který pak genetickým editorem CRISPR přepíšou na genom mamuta. Protože genom slona indického je s genomem mamuta shodný na 99,6 procent, na vědce čeká úkol přepsat pouze 0,4 procenta genomu. Doba výzkumu je zatím odhadována na 10 až 15 let.

Před tisíci lety žili i u nás

Mamuti vyhnuli asi před čtyřmi tisíci lety. Kdysi obývali velkou část Arktidy, ale běžně žili i na rozsáhlém území střední Evropy. Tento majestátný chobotnatec se v minulosti pohyboval i na území České republiky. Nejslavnější a nejpočetnější nálezy u nás pocházejí z jižní Moravy (Dolní Věstonice, Pavlov), kudy tito osrstění chobotnatci procházeli pravidelně na letní pastviny do Polska.

Zdroj náhledové fotografie: Pixabay, zdroj: DailyStar

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Jak mamut zabrání tání permafrostu?
    K tání už došlo, už jej brzo pocítíme.
    Kdy že mají být mamuti vysazeni?
    Tak hloupý článek jsem ještě neviděl.

  2. Aha. A co tam budou žrát. Vytlučeme krávy co prdějí a nasadíme místo nich mamuty. Dobrý.

  3. Ono přeci nejde o žádné mamuty, ale o ten start up- o to protočit ty neexistující peníze přes MMfond, burzy a další srandy. Jde jen a jen o prachy, aby nebyla další krize. Jak to dopadlo s Marsem? Stejně. Tlučeme hubama a protočíme prachy. Nevyjde to? Nevadííí, uděláme mamuta.

Comments are closed.